Balatonfüredi Ökölvívó club

"A boksz nem sport, hanem lelkiállapot. Felszabadult, önfeledt, férfias játék." Adler Zsigmond

Egy kis boxtörténelem!

 

Papp László

 

network.hu

Budapesten született 1926. március 25-én a Visegrádi utcában. Laci születése után néhány év múlva a család Pestszentimrére költözött - itt született a húga, Gizi is - , majd nemsokkal ezután Óbudára, míg végül 1932-ben Angyalföldön állapodtak meg.

Édesapja azt szerette volna, ha Laciból focista vagy bokszoló válik, mire felnő. Mivel akkoriban a fiatal gyerekek kedvenc időtöltése volt a foci a közeli grundon, Laci elég hamar megkedvelte a sportágat. Az iskola elvégzése után a MOM-ba ment dolgozni, és az ottani focicsapatnak is a tagja lett.1942-ben megalakult a MOM ökölvívó szakosztálya, és Laci egyik csapattársával, Krebsszel elkezdett lejárni az ökölvívóedzésekre. Az első alkalomra ő maga így emlékszik vissza :
"Abban az időben más volt a szemlélet, mint ma. Azt mondták: ha lejön a gyerek, meg kell verni. Ha visszajön, jó bokszoló lesz. Ha nem, nem kár érte. Kaptam én is három akkora pofont, mint a télikabát. Lerongyolódott az etetőm, mint a parasztgatya. A levest csak szalmaszállal tudtam enni, mert a kanalat nem tudtam bevenni az etetőmbe. Eszem ágában sem volt visszamenni. Maradt a foci."

 
Aztán mégis megkedvelte a bokszot, és így ottragadt. Már ekkor feltűnt, hogy kitűnő reflexei vannak, és jó az ütemérzéke, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy valakiből jó ökölvívó legyen. 1945 körül a Budapesti Vasutasokhoz került Sulkó Béla keze alá. Édesanyja nem örült annak, hogy a foci helyett az ökölvívást választotta, mindig azt mondta neki :
"Édes fiam, ha pofon kell, csak szólj, adok én neked minden este lefekvés előtt!" Amatőr pályafutás Élete első amatőr meccsét itthon Bicsák Gyula, a csepeliek kitűnő öklözője ellen vívta. A versenyre Bicsák ellenfele nem jött el, és megkérdezték Lacit, hogy lenne-e kedve bokszolni a csepeli fiú ellen. Az ifjú Papp Laci végül kötélnek állt, és ellenfelét mindenki meglepetésére alaposan elverte. A mérkőzés után többen is összesúgtak : " Ki ez a Papp? Még soha nem láttuk." Négy nappal a győzelem után már a válogatott színeiben bokszolt a Sportcsarnokban az osztrákok elleni csapatversenyen. Ellenfelét, az osztrák Nesladeket már az első menetben háromszor a padlóra küldte, majd a következőben ismét kétszer, mire az osztrák feladta az egyoldalú küzdelmet. A tömeg óriási üdvrivalgással ünnepelte a 19 éves fiút.

 

network.hu

A felszabadulás után az ökölvívó mérkőzéseknek valami egészen rendkívüli hangulatuk volt. A csapatbajnokságokon a verekedés már kint elkezdődött. A jegyekért pedig egy-egy szombat vagy vasárnap hajnaltól álltak a sorok. Néha több mint másfélszer annyi ember volt a csarnokban, mint ahány férőhely volt, mert mindenféle trükkökkel belógtak az emberek.
1946-ban megnyerte a magyar középsúlyú címet.


Ezután egy barátjával Pozsonyba szöktek, és a csehszlovák csapat színeiben versenyeztek egy darabig, de két mérkőzésen is vereséget szenvedett, majd rövid idő múlva édesanyja kérésére újból hazatért, és itthon folytatta, amit előtte abbahagyott. Azokban az időkben Papp Laci középsúlyban, kisnehézsúlyban és nehézsúlyban is vívott mérkőzéseket, főleg a csapatbajnokságokon, attól függően, hogy a csapat érdeke hogy kívánta meg.
Az első Szép amatőr sikerek után elérkezett az első fontos állomás Papp Laci életében, az 1948-as londoni olimpia. Ekkor már Ádler Zsigmond volt az edzője.
Első ellenfele a finn Valle Resko volt. Az első menetben mindketten óvatosan kezdtek, de a második menetben aztán egymásnak estek, és egy ütésváltás alkalmával a finn öklözőt egy pontos balhorog állcsúcson találta, mire az elterült. A végeredmény: kiütés a második menetben. A luxemburgi Welter már az első menetben elvérzett a magyar fiú ellen. A harmadik áldozat a belga Cavignac volt. Ő se élte túl az első menetet. Egy pontos jobbhorog után úgy elterült, hogy a bíró számolás nélkül kihirdette a győztest. Az elődöntőben az olasz Fontana volt az ellenfél, aki korábbról már jól ismerte Lacit, ezért óvatosan és védekezve bokszolt végig, így ő megúszta kiütés nélkül a találkozót, azonban a győzelemhez egy pillanatig sem férhetett kétség.


Jött a döntő a hazaiak favoritja, John Wright ellen. A kiütés itt is elmaradt, mert az

network.hu

angol fiú nagyon jól bírta az ütést, de egyhangú pontozással győzött Papp László, és ezzel megszerezte élete első olimpiai aranyérmét. Egy érdekesség, hogy a döntő előtti napon valaki azt a hírt terjesztette el, hogy Wright lesérült, és a döntőre nem tud kiállni. Szerencsére azonban bajnokunk fülébe nem jutott el a hír, ezért semmi nem zavarta meg a felkészülését és a nyugalmát. Londonban egyébként még Csík Tibor is szerzett a magyaroknak egy aranyérmet harmatsúlyban. 1949-ben aztán sikerült az osloi Európa-bajnokságot megnyernie középsúlyban, így megvolt az első Európa-bajnoki cím is az olimpiai érem mellé. Ugyanebben az évben megnyerte a főiskolai világbajnokságot is. 1951-ben újabb Európa-bajnoki cím, és újra megnyerte a főiskolai világbajnokságot. Az Európa-bajnokságon egyébként a második mérkőzésen vállperec-repedést szenvedett, de ennek ellenére még két mérkőzést magabiztosan megnyert. A második 1952-ben jött a helsinki olimpia. Az olimpia előtt Laci édesanyja azt mondta Lacinak: "Kisfiam, aztán, ha összekerülsz egy ilyen fekete sráccal, inkább hagyd ott az egészet. Nem kell az nekünk, hogy megverjen egy ilyen fekete ember." Laci ellenfele mindjárt az elején a színesbőrű amerikai Webb volt, aki már egy megkötött profi szerződéssel a zsebében jött el az olimpiára. Webb valamivel magasabb volt, mint Laci, és teljesen biztos volt a győzelmében. A mérkőzés elején, már a kézfogásnál, az amerikai kézfogás helyett egyből egy ütéssel kezdett, ami megadta a meccs alaphangulatát. Webb többször is rálépett Laci lábára, amitől a magyar begurult, és nekiesett az amerikai fiúnak. Papp Laci a mérkőzésre így emlékszik vissza:

 


"...S megszólal az első menetet jelző gongütés. Illedelmesen megyek, nyújtom a kezem, s egy ilyen csúzli szájú izé...jött és bumm... már ütött is, épp, hogy elhúztam a fejemet. Elöntötte a vér az agyamat, olyan pipás lettem, még azt mondják, hogy ezek rendes gyerekek. Hát én aztán ütöttem-vágtam, azt hiszem, még a sípcsontjára is ütöttem... Persze, nem volt helyes, tudom, mert mérgesen nem lehet még verekedni sem. Az első menetben kétszer rálépett a lábamra. Mikor aztán harmadszor is rálépett s elvesztettem az egyensúlyt, mondom, biztos, ami biztos, leteszem a bőröndöt a padlóra, nehogy valami rumli legyen itt véletlenül és bevágjon egyet az ipse. Leültem hát, és mondom megnézem, miért lépked ez a lábomra. Hát komolyan, akkora lába volt, mint egy hegedűtok. Ha nem volt nyolcvanas lúdtalpa, akármi legyek. Mondom, megállj, én se a falvédőről léptem le, felálltam, s a bíró jelt adott a folytatásra. Leeresztett kézzel álltam, s láttam, a srácnak kitágulnak a pupillái. Na, most agyoncsaplak - gondolta - csücsörített egyet, és ütött egy jobbkezest. Én félreléptem, és bal kézzel állon vágtam a verebet. S pont akkor lett vége az első menetnek. A szünetben megyek a helyemre, az Ádler fogad a sarokban, és azt mondja :
- Te jó isten, mit csinálsz, hát ilyen marhaságot, kihúzod a gyufát!
- Ide figyeljen, Ádler - válaszoltam -, mesélni én is tudok, nem tudom, mit szólt volna, ha az ember nyújtja a kezét, és rögtön pofon akarják csapni. Naná, nem elkapja a fejét.
Azzal együtt igaza volt neki. A 2. menetben megnyugodtam, alaposabban mentem előre, rávertem a gyomrára. Nem tudom, ismerik-e azt az érzést, amikor az embert gyomron verik, borzalmasan kellemetlen, a levegő se be, se ki, a szeme jön ki, mint a csigabigának... Borzalmasan kellemetlen! S akkor lekapta a kezét a srác, én pedig állon vágtam bal kézzel, jobb kézzel. Én olyan fáradt voltam, hogy nem igaz, de elfogott a röhögés. Fekete volt a srác, mint a korom, és a fehér szemgolyója forgott, mint a rétestészta. És akkor kiszámolták az ipsét... amikor valahogy felkelt, odamentem és mondtam :
- Gyere kiskomám -, s segítettem a helyére."

 
Webb után Chase-t úgy kiütötte, hogy ülve számolták ki, majd a bolgár Szpaszov és az argentin Herrera sem állíthatta meg. A döntőben az ellenfele Van Schalkwyk volt Dél-Afrikából. Az első két menet még viszonylag kiegyenlített volt, bár már ekkor is a magyar versenyző vezetett, de az utolsó 3 percben a dél-afrikai többször is megroggyant a kemény ütésektől, és rá is számoltak, így nem volt kétséges, hogy ki nyerte a mérkőzést.

 

network.hu

Az olimpia után kicsit belefásult a bunyóba. A varsói EB-re mestere nélkül utazott ki, és ki is kapott Tyisintől, akit pedig korábban már kétszer is simán legyőzött. 1955-ben az akkori sportvezetés nem akarta kiengedni Ádler Zsigát, az edzőjét, és ezért Papp Laci se ment ki az Európa-bajnokságra. Az olimpia előtt kiutaztak a Varsó Kupára. Papp Lacit két nappal a mérkőzés előtt értesítették, hogy mennie kell. Egészségi állapota nem volt épp a legjobb, de vállalta az utazást. A lengyel Pietrzykowski ellen mérkőzött. Az első menetben még elkapta a lengyel srácot, akire rá kellett számolni, de a bíró helytelenül tiltott ütés miatt megintette Lacit, akit ez a döntés teljesen megzavart. Amúgy se volt kirobbanó formában, sőt épp egy tüdőgyulladásból volt kilábalófélben, ráadásul 5 kilóval könnyebb is volt a szokásos versenysúlyánál. A következő menetben egy hatalmas horogtól, ami állon találta, életében először rá kellett számolni a kétszeres olimpiai bajnokra. A számolás után sem tisztult ki, és a következő sorozás után a bíró technikai KO-t hirdetett ki, és leállította a mérkőzést. A bajnok fegyelmezetten fogadta a döntést, és gratulált a győztesnek. A harmadik 1956-ban következett a melbourne-i olimpia. Az argentin Saenz legyőzése után jött a mumus, a lengyel Pietrzykowsky. Ezen a mérkőzésen azonban már egy teljesen más Papp Lacival kellett megmérkőznie a lengyel ökölvívónak. Laci remek formában volt, és a mérkőzés elejétől kezdve irányította a meccset. Már az első menetben egy remek kombináció után elkapta a lengyelt, akire rá kellett számolni, és csak 8 után tudta folytatni a küzdelmet. A második menetben megint számolni kellett a lengyelre. Az utolsó menetben a lengyel srác nagyon beleerősített, de már nem tudta megfordítani az állást, és Pap Laci megnyerte az elődöntőt, ezzel a döntőbe került. A mérkőzés végén a lengyel nagyon sportszerűen odasietett Lacihoz, és még a bírói döntés megszületése előtt magasba emelte a kétszeres bajnok kezét, jelezve ezzel is, hogy ki volt a jobb. Pietrzykowski véleménye Papp Laciról:


"Papp minden bizonnyal a legjobb bokszoló azok közül, akiket valaha is láttam, és akikkel alkalmam volt az erőmet összemérni. Alacsony, izmos -, hódító kis fekete bajusszal, jellegzetesen magyaros jelenség. Azt hihetnénk, hogy alacsony termete bizonyos előnyt jelent ellenfeleinek. Papp azonban annyira ruganyos volt, reflexe olyan páratlanul gyors, hogy szinte láthatatlan fejmozdulattal is elkerülte az erős csapásokat. Eleinte úgy tűnt, hogy egész fedetlen, és bármikor eltalálható. Szó sincs róla. Pappot eltalálni nagy művészet volt. Ahogy most, bizonyos idő távlatából visszaemlékszem rá, meg kell állapítanom, hogy ő az az ökölvívó, akinek egyetlen hibája se volt, jobb és bal kezével egyaránt hihetetlenül erőseket ütött. Mindezt tetézte ütéseinek szokatlan gyorsasága. Azok, akik a magyar bajnok ellen valaha is a szorítóba léptek, egyöntetűen állítják, hogy nem is ököllel, hanem kalapáccsal üt. Ilyen ellenféllel szemben semmiféle előre kiagyalt taktika nem lehet sikeres. A küzdelem bármely pillanatban Papp ellenfelének kiszámolásával végződhet."

 

network.hu

Pietrzykowski egyébként elég peches volt az olimpiákkal kapcsolatban : Melbourne-ben nagyváltósúlyban Papp Laci, míg Rómában kisnehézsúlyban Cassius Clay - vagy ahogy jobban ismerik: Muhamad Ali - akadályozták meg abban, hogy elnyerje az olimpiai arany medált. A magyar bunyóst már csak egy mérkőzés választotta el a harmadik olimpiai aranyéremtől. A döntőben az ellenfele a fiatal amerikai Jose Torres volt, aki fölényesen verte korábbi ellenfeleit. Torres addig negyvenegy amatőr meccset vívott, és mindet megnyerte. Az olimpiára is már egy profi szerződéssel a zsebében utazott ki. Később profiként kisnehézsúlyban világbajnok is lett. Azonban Papp Lacitól szemmel láthatóan kicsit tartott, és a mérkőzés alatt sokszor menekült kettős fedezékbe. Az első menetben kapott egyet Laci balhorgai közül, amitől megtántorodott, és a menet végéig már csak arra ügyelt, nehogy bekapjon még egyet. A második menetben pedig testre kapott egy kemény ütést, amitől megroggyant, és bár a bíró nem számolt rá, a mérkőzés további felében már javarészt csak védekezett, így Laci mondhatni simán megnyerte a harmadik olimpiai aranyérmét is. Profi karrier Még alig vette át az aranyérmet, máris elárasztották különböző profi szerződésekkel, de Laci nem akart kint maradni, inkább hazajött. Itthon azután az akkori sportvezetéstől megkapta a szükséges engedélyeket, és 31 évesen elkezdhette profi karrierjét. Ádler Zsigával kiutaztak Hamburgba, és megpróbáltak leszerződni egy ismertebb menedzserhez. Kezdetben elég rosszul mentek a dolgok. Lacinak honvágya volt, és az edzések se mentek valami jól, ráadásul az első menedzsere nem látott benne fantáziát, és így nem erőltette meg magát a meccsek szervezésében. Így ment ez egy darabig, mikor nagy nehezen összehoztak neki egy mérkőzést Franciaországban az akkori francia középsúlyú bajnok Anewy ellen. A meccs érdekessége, hogy a találkozón kint volt Jean Paul Belmondo is, aki nagyon nagy tisztelője volt Lacinak. A 3. menetbeni kiütésről a France Soir így írt:

 

"Pappnak dinamit van az öklében. Válla olyan, mint egy bútorszállító munkásé. Hatalmas felsőteste egész súlyával üt, azzal a felsőtesttel, amely úgy mozog csípője körül, mintha golyóscsapágyon forogna. Ez a centrifugális forgás a titka Papp ütőerejének. Az ütés erejét növeli vállának rugalmassága. Stílusa nem elsőrangú: guggolva bokszol, de ez ideális számára. Lehetővé teszi, hogy erősítse ütését, amely úgy érkezik, mint a villámcsapás. Balhorga rövid, de kedvenc, jobboldali ütése olyan, mint egy összetett lengő ütés."
Ez volt az ötödik profi mérkőzése. Ekkor ismerkedtek meg Max Stadtlanderrel, aki később menedzsere lett Lacinak.


Ádler Zsiga és dr. Balogh János biztatására ekkor kezdett edzés gyanánt fát vágni. Így mesél erről a háromszoros olimpiai bajnokunk:
"Ahogy a ringben teljesen laza és könnyed alapállás jellemzi a jó ökölvívó mozgását, ugyanez történik akkor is, amikor az ember a fejszét a fába vágja. A testsúly mindkét esetben a két talpon oszlik meg, s csak akkor megy át az egyik lábról a másikra, amikor ütésre lendül az ökölvívó keze, illetve a favágó karja. A favágás megmozgatja a négyfejű combizomtól felfelé a test legfontosabb izmait. Eltünteti a hasat, és úgy neveli a mell- és deltaizmokat, mint mások a retket."
Ezt követően jött két 10 menetes pontozásos győzelem Drille és a Vasfejűnek becézett Jean Roullet ellen. Drille ötször volt a padlón, de ennek ellenére felállt, és kibírta a mérkőzés végéig. Ez után a mérkőzés után azt írták róla az Equipe-ben : "Papp horogütései mindig célba találnak."
Ennek a titkáról így vélekedik Laci:


"Helsinki után, az edzéseken begyakoroltam egy ütéskombinációt: sorozás után bal horog, vagy sorozás után jobb horog. Aztán behunyt szemmel is ott fejeztem be, ahol kellett. Ez az, ami a mai gyerekeknek unalmas... Kezdő koromban azt hittem, mindent tudok. Szerencsére hamar rájöttem, hogy semmit se... Gyakran előfordult, hogy nem ütőfelülettel találtam. Ilyenkor jött a zsákolás. Nem egyszer, nem százszor, milliószor. Akkor érkeztem az edzésekre, amikor még senki se volt ott, s akkor távoztam, amikor már mindenki hazament. Hivatásos versenyző koromban a legegyszerűbb gyakorlatokat is elővettem."


A Drille elleni meccsen megsérült a bal keze, ezért a Vasfejű ellen szinte csak jobbal dolgozott, ballal inkább csak szurkált. A mérkőzést azonban így is minden gond nélkül megnyerte. Roulette szeme az 5. menetben fel is szakadt, de ennek ellenére kibírta a mérkőzés végéig.
Majd jött egy döntetlen Germinal Ballarin ellen. Ezen a mérkőzésen eltörött Laci keze. A mérkőzés elején a magyar öklöző volt fölényben, de a törött kéz később nagyon hátráltatta, és a mérkőzés vége felé Ballarin tett szert némi fölényre, bár a kilencedik menetben kis híján kiütötte őt Laci.

 

network.hu

 

1959-ben már ő volt a hivatalos kihívója az Európa-bajnoknak, de előbb a Ballarin, majd a Lou Perry elleni sérülése miatt nem jöhetett létre a találkozó (Perry ellen ismét eltört a keze). Időközben többször is legyőzte azt a Peter Müllert, aki megverte Joey Giardello-t - akivel később Lacinak a világbajnoki címért kellett volna mérkőznie. Müller egyébként az akkori nagyágyúk: Fullmer és Basilio ellen is bokszolt, és csak pontozással maradt alul kemény mérkőzéseken. Az első találkozó a nyolcadik menetben ért véget TKO-val Laci javára. Már előre lebeszélték, hogy akárki nyer, egy hónap múlva mindenképpen megszerveznek egy visszavágót. Azonban a visszavágón már a negyedik menetben kiütötte a magyar öklöző Müllert.

1962-ben vívta talán profi pályafutásának legnehezebb mérkőzését a magyar bokszoló. Az ellenfél az a Ralf "Tiger" Jones volt, aki nem kisebb nevekkel, mint Kid Gavilan, Olson, Pender, Fullmer és Sugar Ray Robinson mérkőzött korábban. Bár a mérkőzés elején az amerikai kétszer is padlóra került, de mindkétszer felállt, és végül kitartott a tizedik menetig. Óriási csata volt, de Laci minden erejét bedobva megnyerte a mérkőzést. Ezután 1962-ben a dán Chris Christiansen ellen technikai KO-val győzött, és megszerezte az Európa-bajnoki címet. Ezután címvédések következtek, de beugrott egy-két nem címmérkőzés is. Ezek egyikéről igy mesél kiváló öklözőnk:
 

"Az ellenfél az amerikai köcsögfejű Randy Sandy volt, de én csak Randa Sandának hívtam. Rafinált vagabund. Tíz menetet bokszoltam vele. 190 centi magas volt, és akkora gatyában jelent meg a ringben, hogy nekünk függönynek elég lett volna. Egyszerre ütöttünk. Ő jobbkezest, én jobbal keresztülvágtam. Én voltam a gyorsabb. Négykézlábra ereszkedett. Elég siker volt az ipse. Ügyesen távol tartott magától. Amikor közel kerültem hozzá, megfogta mindkét kezemet. Milyen rumlija lett volna, ha van még egy kezem. Úgy termeltem, mintha darabbérben dolgoznék. Nyomtam, mint süket a csengőt. Amikor vége volt a tíz menetnek, be volt gerjedve a pali. De rendes volt, elkísért a sarokba, és rávert egyet a déli pólusomra. Fantasztikus diója volt, dehát ez nem szépségverseny."
A címét összesen hatszor megvédte, majd a világbajnoki címmérkőzés közelében 1964-ben az akkori sportvezetés visszavonta az engedélyét, és nem tudott kiállni a mérkőzésre.

Profi mérlege: 27-0-2 (16 KO)

1965 után hosszú éveken át edzősködött - eleinte a Honvédban , majd később ő lett az ökölvívó válogatott szövetségi kapitánya -, és olyan ökölvívók sikerei fűződnek a nevéhez, mint, Orbán, Kajdi, Badari, Gedó vagy Kovács István.
1991-ben a 65-ik születésnapja alkalmából a WBC egy világbajnoki övvel lepte meg az idős bajnokot ezzel is elismerve tehetségét, majd 2001-ben 75-ik születésnapja alkalmából beválasztották a Boksz Hírességei közé is.


Fantasztikus sportteljesítménye mellett mindig közvetlen maradt az emberekhez, nem szállt a fejébe a dicsőség, és egyedülálló módon tudta kifejezni magát. Mikor mérkőzéseiről mesélt, az élményszámba ment. Sajnos idősebb korában megtámadta a Parkinson-kór - melynek súlyosabb válfajában Muhamad Ali is szenved -, ám mikor arról faggatták, hogy milyen az egészségi állapota, azt mondta:
"Kitűnő!" És mikor megkérdezték, hogy megy-e még neki a balos, akkor csak annyit mondott :"Megy, mint a huzat."

 

A Box születése:

 

Az ökölvívást már 6000 évvel ezelőtt ismerték a mai Etiópia területén élő népek, majd Kr.e 688-tól olimpiai sportág lett. Az ökölvívás korai történelme...

A küzdősportok egyik legnépszerűbb ágazata az ökölvívás, azon belül is a hivatásos, vagy más néven professzionális ökölvívás. A sportág az évek során számos változáson ment keresztül, rengeteget módosult, de alapjaiban mindenképp megmaradt, hisz több ezer éves múltra nyúlik vissza az, amit mi ökölvívásnak hívunk.

A boksz alapszabálya - ahogy az nevéből is ered -, hogy ököllel próbáljuk megütni ellenfelünket. Az ilyen jellegű küzdősportot körülbelül 6000 évvel ezelőtt találhatták ki a mai Etiópia területén élő, számunkra ismeretlen népek. Ez a sport eljutott az ősi egyiptomiak területére is, sőt igazából Európának egész mediterrán részét bekebelezte. Az ősi krétaiaknak is volt egy ökölvíváshoz hasonló sportáguk, amely Kr.e 1500 körül alakulhatott ki, viszont teljesen független volt az egyiptomiakétól.

 

Habár az ökölvívás csak Kr.e 688-tól került bele az ősi Olimpiai játékokba, a görögöknél ekkor már elég komoly elismertséget nyert a sportág. Egyik formája abból állt, hogy két ókori görög harcos egy-egy sziklakövön ül, ütőtávon belül, és egymást addig ütik, míg valamelyik ki nem üti a másikat.
Ennek ellenére a boksz egyáltalán nem volt brutális sportág az Ókorban, viszont nem voltak szünetek egy mérkőzés alatt. A mérkőző felek bőr szíjat viseltek, eredetileg azért, hogy védjék vele kezüket és csuklójukat. Idővel egyre keményebb bőrt használtak, így a szíj szépen lassan fegyverré nőtte ki magát. A rómaiak vas illetve bronz díszgombokat is hordtak, amely olykor halált is okozhatott az ellenfélnek. A boksz a Római Birodalomban nem volt annyira népszerű sportág, mint a gladiátorok véres küzdelmei, amiket a rabszolgák vívtak egymással.

A rómaiak Kr.e 30 tájékán feltalálták az ökölvívó ringet, amely máig meghatározó kelléke mind a profi, mind az amatőr ökölvívásnak. Ez egyébként kezdetben kör alakú volt.

A kereszténység bejövetelével az ökölvívás minden formája teljesen megszűnt Európában. Közel 1700 év kellett ahhoz, hogy a sportág ismét visszatérjen kontinensünkre. Egy londoni újság utalt először egy bokszmérkőzésre 1681-ben, és a Royal Theatre nevezetű színház adta 1698-ban a mérkőzések helyszínét.

A sportág abban az időben inkább egyvelege volt birkózásnak és a boksznak. Habár elsősorban ököllel ütöttek a versenyzők, engedélyezett volt a másik megragadása, illetve dobása is, sőt, ha földre került, akkor is meg lehetett ütni.

 

A modern bokszvilág első figyelemre méltó személye James Figg volt, aki boksz akadémiát nyitott 1719-ben, Londonban. Figg egy szakértő vívó volt, emellett bokszoló is, és ennek mintájára alapította meg a boksziskolát. Figg sok éves bokszolás során sosem kapott ki, és általánosan Nagy Britannia bajnokának tekintették, mígnem 1730-ban visszavonult. Sikeressége más embereket is inspirált, és idővel egyre több boksziskola jött létre, mitöbb azzal, hogy vívó is volt egyben, így a boksz tekintélyes sporttá nőtte ki magát. Figg egyik tanítványa, Jack Broughton az "angol boksz atyjává" vált. 1729 és 1750 között bajnokként ismerte el a közvélemény. Londonban tanította az ökölvívást és működtette egy arénát is Nagy Britannia fővárosában. 1743-ban pedig elsőként összegezte, és elsőként hozott létre hivatalos szabályokat az ökölvívás számára. Szinte egy zsebkendőnyi helyen álltak egymással szemben az ökölvívók. és amikor valamelyikük padlóra került, az edző számára 30 másodperc állt rendelkezésre, hogy helyrehozza védencét. Tulajdonképpen így jöttek létre a menetek is, hiszen minden leütés meghatározott egy szünetet legalább 30 mp-re. Habár a birkózásban ismert fogás engedélyezett volt, a bokszolók nem ragadhatták meg ellenfelüket a derék alatt.

Broughton feltalálta az első bokszkesztyűt is, amely nemcsak a kezet, hanem az ellenfél testét is védte bizonyos fokig az ütéstől. Viszont ezeket csupán edzésnél használták, a valós küzdelmekben ekkor még nem.

 

 

Jack Dempsey

 

Nehézsúlyú világbajnok 1919-től 1926-ig. Jack Dempsey minden idők egyik legnépszerűbb bokszolója. Óriási rajongótáborát elsősorban agresszív stílusának, és megalkuvást nem ismerő elszántságának köszönhette.

Még ma is sok bokszolónak, többek között Mike Tysonnak is példaképe az egykori világbajnok.

William Harrison Dempsey 1895. június 24-én a Colorado állambeli Manassa-ban látta meg a napvilágot. A koldusszegény család 11 gyermeke közül ő volt a kilencedik. Mindössze nyolc osztályt végzett, majd bányászati ill. mezőgazdasági munkákból tartotta fenn magát. A 16 évesen utcára került Dempsey hamar megtanulta, hogyan kell megkeresni a mindennapi betevőt. Akkoriban nagyon nehéz volt az életben maradás, még egy Amerikában élő utcagyerek számára is. Az egyetlen megélhetési forma a szegény családból származóknak, a bányák és a fakitermelő üzemek voltak. A felnőttek számára is embertelen és elviselhetetlen körülményekben edződött, és nézett farkasszemet az élet mindennapos nehézségeivel Dempsey.

De Harrison kitartó volt, és később két bokszoló bátyjának köszönhetően megismerkedett az ökölvívással. Hamar megtetszett neki a sport eme műfaja, és egy-két hónap elteltével már, az utcán és bárokban megrendezett kisebb mérkőzéseken keresete meg a kenyérrevalót. 1914-ben Dempsey felvette a Jack nevet, amellyel később beiktatták a boksz halhatatlanjai közé.


Még ebben az évben találkozott

- Jack Kerns-el a San Francisco-i menedzserrel. Kerns-nek azonnal megtetszett, a nem túl technikás, de erős robosztus felépítésű Dempsey, és nyomban szárnyai alá is vette, így elkezdődött minden idők egyik legjobb nehézsúlyú öklözőjének profi pályafutása. Kerns volt az aki elindította a pályán, és megtanította neki a boksz alapjait, majd könnyebb ellenfeleket szerezvén a megfelelő felkészülést is biztosította a leendő bajnoknak. - 1914-től 19-ig Dempsey 70 mérkőzést vívott, amiből csak négyszer hagyta el vesztesen a szorítót. Olyan ellenfeleket győzött le, mint Ed (Gunboat) Smith, aki 13-ban még fehér világbajnok volt, vagy Bill (KO) Brennan, de még említést érdemel Battling Levinsky és Fred Futon is, akik a húszas évek meghatározó ökölvívói közé tartoztak.



 

- 1919. július 4-én következett az első világbajnoki meccse, a 115 kilót nyomó Jess Willard ellen.

Willard a jobb sarokban a hetedik leütést követően.

A majd 30 kilóval könnyebb és egy fejjel alacsonyabb kihívó Dempsey eltörpült a Pottawatomie-i óriással szemben. De a "Jack a gyilkos óriás" becenévre hallgató Willard mindösszesen három menetet bírt ki Dempsey ellen. A küzdelem már az első menetben eldőlt mikor is a behemót Willard hét alkalommal padlóra került. Az utolsó leütés a menet vége előtt volt, és ebből Willard már nem tudott felkelni. Így Pecord bíró a magasba emelte Dempsey kezét és a tömeg ünnepelni kezdte az újdonsült világbajnokot. De ekkor Willard segédei jelezték, hogy míg a bíró hétnél járt a számolásban már a gong megszólalt, és nem volt mit tenni, a mérkőzésnek folytatódnia kellett. Dempsey már a ringen kívül volt, amikor szorítósarka értesült a döntésről, így azonnal rohant, hogy nehogy Ő legyen a vesztes, amiért elhagyta a ringet. Ekkor még Willard sem sejtette, hogy jobban tette volna, ha nem folytatja a mérkőzést. Ugyanis Dempsey a következő két menetben több helyen eltörte az óriás állát, két bordáját szintúgy, és Willard-nak legalább négy foggal kevesebb lett a mire a gong a harmadik menet végét jelezte. Ekkora már a bíró sem nézte jó szemmel a teljesen egyoldalú mérkőzést, és beszüntette a kíméletlen mészárlást, és kihirdette az új világbajnokot. Willard oly annyira nem látott egyik szemére sem, hogy a közönség soraiból néhány rajongója kísérte az öltözőbe, a magatehetetlen bukott bajnokot.

 

A 82.000 néző felállva éltette a bajnokot. Dempsey nagyságát bizonyítja még az is, hogy Willard a mérkőzés előtt három évvel Jack Johnson-tól szerezte meg az övet, és abban az időben véletlenül senki sem érhetett fel a csúcsra, és szervezetek hiányában "csak egy bajnok" volt az egész világon.

 



Willard és Johnson a képen.

 

Következő mérkőzése 1920. szeptember 6-án elég érdekes körülmények között zajlott. Az ellenfél Billy Miske, aki szintén jó barátságban volt a bajnokkal. Történ ugyanis, hogy a betegeskedő és már nem túl fiatal Miske egy betegségre hivatkozva kérte meg Kerns-t, hogy szervezze meg a Dempsey elleni meccset, hogy pénzhez juthasson. Kerns teljesítette a kérést és közösen Flyd Fidzsimmonts-al megrendezték a találkozót. A nem túl látványos meccsen Dempsey a harmadik menetben kiütötte Miske-t. Dempsey és Kerns 55 ezer dollárral, míg Billy 25 ezerrel lett gazdagabb.

 




Még ezen év decemberében újra ringbe lépett Dempsey Bill "KO" Brennan ellen. A Madison Sqare Garden-ben megrendezett összecsapáson a 12-ik menetben KO-val nyert Dempsey, és ezzel visszavágott a korábban őt legyőző Brennan-nak. Ezzel a mérkőzéssel Dempsey már 100 ezer dollárt vágott zsebre. Kerns már szervezte az újabb visszavágót, de Brennan időközben a szesztilalom hajnalán egy illegális kocsmát üzemeltett, ahol is egy társasággal összeszólalkozott, akik pár nappal az incidenst követően lelőtték a bokszolót. Így kerülhetett sor a Carpentier elleni mérkőzésre.

 

 

Tunney, Dempsey, Sharkey


1921. július 2-án Dempsey, Georges Carpentier elleni összecsapásán rekordot állított fel. Ezen a Jersey City-ben, 90.000 néző előtt megrendezett mérkőzésen az összbevétel ugyanis nem kevesebb, mint 1,8 millió dollár volt.

Ha ma valaki megkérdezne egy bokszrajongót Jersey City-ben, mi volt a valaha történt legnagyobb esemény, akkor kapásból azt vágná rá, hogy az 1921. július 2-i, Jack Dempsey Georges Carpentier elleni világbajnoki mérkőzése.

Dempsey és Tex Rickard

A mérkőzés Promotere Tex Rickard, aki később baráti kapcsolatba került Dempsey-vel a "Jó és a rossz harca" elnevezést társította a küzdelemnek. Természetesen Rickard forgatókönyvében a gazfickó szerepet Dempsey kapta, míg a világháborús hős francia Carpentier-re esett a jó szerepe. E mellett a ringben is két különböző stílust képviseltek, hiszen a marcona külsejű és agresszív Dempsey-el ellentétben, Carpentier egy jóvágású, finom úriember volt. A kettejük kapcsolata Rickard halálával szakad meg, amikor is a híres promóter a halálos ágyán így búcsúzott Dempsey-től: "Mintha ma lett volna olyan tisztán emlékszem a Capentier elleni meccsre. Tudnod kell Jack én mindig bíztam benned, akkor is és most is. És boldog vagyok, hogy akkor a stadionban a győzelem után én emelhettelek a magasba." A nyílt arénában megrendezett találkozó volt a történelemben az első olyan világbajnoki mérkőzés, amit a rádió élőben közvetített.

Carpentier komolyan hitt abban, hogy a nyolc kilóval nehezebb Dempsey ellen valódi eséllyel léphet a kötelek közé. Ám már az első menetben kiderült, hogy ez nem így van. Dempsey egy pillanatnyi kétséget sem hagyott a felől, hogy ki a bajnok. Már a második menetben a kötelekhez szorította a franciát, akit csak a gong mentett meg a kiütéstől. De a negyedik menetben már nem volt kegyelem, padlóra küldte ellenfelét, aki ugyan kilencre fel tudott állni, de egy bal majd egy jobbos bomba után véget ért a találkozó.

Két évvel később a Montan-i Shelby-ben került sor a Tommy Gibbons elleni címmérkőzésre. Kearns és Dempsey 310 ezer dollárt kért a kisváros bankjától, akik nagy bevételre számítva vállalták a mérkőzés költségeit. Ám a hazai bajnok Gibbons-ra mindössze hétezer néző volt kíváncsi. Ami a bank csődjét jelentette, és emellett mivel Dempsey-t kénytelenek voltak kifizetni, Gibbons a veresége mellett üres zsebbel távozott a szorítóból. A mérkőzés egyébként tizenöt menetig tartott, és Dempsey csak pontozással tudta legyőzni ellenfelét.


Soron következő címvédő meccse az argentin Luis Firpo ellen volt 1923-ban. Firpo Willard-hoz hasonlóan majd kétszer akkora volt mint Dempsey, ám a rövid két menetig tartó küzdelem, hatalmas izgalmat hozott a nézők számára. Dempsey már az első menet első két percében nem kevesebb, mint hétszer küldte padlóra az óriást. De Firpo mintha mi sem történt volna felállt, és sorozni kezdte a bajnokot. A megkábult Dempsey a köteleknek esett, és csak nagy nehézségek árán tudott talpon maradni a menet végéig. Egyik ütése olyannyira eltalálta a bajnokot, hogy az kiesett a ringből, és az újságírók segítették vissza. De a második menetre sikerült regenerálódnia és kétszer ismét leütötte az argentint, majd ahogy felállt Firpo, Dempsey rögtön megtámadta, mivel ekkor még nem volt szabály arra, hogy a leütést követően az ellenkező sarokba kell menni, amíg a bíró számol. Ebből már nem tudott Firpo felkelni és így Dempsey ötödször is megvédte címét. A mérkőzés után a New York-i bokszszabályzatot módosították, hogy ehhez hasonló események továbbá ne következhessenek be. A meccs összbevétele itt is meghaladta az egy millió USA dollárt, és ne feledjük, hogy 1923-at írtunk.


 

 

Dempsey és felesége Estelle Taylor



Dempsey időközben Estelle Taylor színésznővel kötött házassága miatt megvált menedzserétől Jack Kerns-től, mivel felesége és menedzsere elképzelései nem egyeztek meg Dempsey jövőét illetően. Három év elteltével 26-ban következett élete legnehezebb mérkőzése a szintén amerikai Gene Tunney ellen. Tunney félnehézsúlyú amerikai bajnok volt, sőt még a felejthetetlen Herry Greb-et is sikerült legyőznie. Sorra megvervén Dempsey előző ellenfeleit már nem volt hátra csak maga a bajnok. Dempsey az utolsó mérkőzése óta eltelt három évet filmezéssel és szórakozással töltötte, és az edzésekről rendre elmaradozott. A közvélemény sem támogatta Dempsey ez irányú lépéseit, mégis a Philadelphiában visszatérő bajnokot 130 ezer rajongó várta, aki mind a "Manassa-i Marcangolót" szerették volna látni.


Philadelphia 130 ezer néző

Azonban a három év szünet jól látszott Dempsey erején és mozgásán is. Az első két menetben már mindenki látta, hogy sötét felhők kezdtek gyülekezni a bajnok feje fölött. Azok az ütések, amivel korábban Firpo-t vagy Willardot leterítette, Tunney-n meg sem látszottak. Ez nagyrészt Dempsey fizikális felkészültségének és Tunney jó ütésállóságának volt köszönhető.


Az első három menet a kihívó fölényével telt. Dempsey nem tudott mit kezdeni a sokat mozgó és nagyon sok egyenest ütő Tunney-val, aki szép lassan nekilátott felőrölni a bajnok így is harmatos kondícióját. Tunney egy jobbal komolyan eltalálta Dempsey-t aki szemmel láthatólag megtorpant és a lábai is megroskadtak a hatalmas jobbos után. De a bajnok egy pár másodperc után már újra a régi volt ám az álla komolyan megsínylette Tunney ütését. Dempsey ezután taktikát váltott és a tőle megszokott görnyedt, kicsit mélyre hajló testtartással próbálta testen dolgozni Tunney-t. De a kihívón ezzel sem tudott kifogni, hiszen Tunney vagy hárította, vagy egyszerűen kimozogta Dempsey-t, és közben folyamatosan szurkált jobbal és ballal egyaránt. A menet végére a bajnok fájdalmas arccal ment a sarokba, míg Tunney-n az abszolút magabiztosság és nyugodtság látszott. Ettől kezdve a korábban a szorítósarkából kirontó Dempsey most csak cammogva lépdelt a ring közepe felé, mintha már előre látta volna az elkerülhetetlent. A harmadik menetben Tunney ismét a kötelekhez szorította Dempsey-t. Ugyanis a bajnok esetlen jobbhorga olyannyira a levegőt hasította, hogy a lendülettől a kötélnek esett. Ekkor Tunney rendesen megsorozta de komolyabb kárt nem tudott tenni Dempsey-ben. A negyedik menetben viszont a bajnok magára talált és kemény jobb horoggal eltalálta Tunney-t aki a kötélnek esett, és a mérkőzésen először komoly bajba került. A tömeg eufórikus hangulatban kezdte buzdítani a bajnokot, aki a sarokba szorította kihívóját. És mindenki az elsöprő szélvihart várta, amit Dempsey eddigi meccsein már oly sokszor megmutatott. Most is nekirontott ellenfelének, hogy megmutassa a három év kihagyás mit sem jelentett számára, de sajnos ez nem így volt. Egyszerűen pár ütés után a kezei farönkként mozogtak, és a fáradtságtól gyöngék voltak. Tunney egy pillanat alatt kikerült a szorításból és egy jobbegyes, majd még egy és végül egy jobbkereszt és máris Dempsey-nek kellett hátrálnia. A bajnok így még ezt a menetet sem tudta megnyerni. Az esős éjszakában a 132 ezer ember számára nyilvánvalóvá vált, hogy Dempsey a félelmetes és legyőzhetetlen harcos, most nem az az ember, aki egykor volt. A hatodik menetben Dempsey minden erejét összeszedve, még utoljára megpróbált újítani. Távolról indított egyeneseket, és próbált ütéstávon kívül maradni, ám ezzel sem sikerült túljárni ellenfele eszén. Tunney ebben a menetben is többször tisztán eltalálta, és Dempsey a menet végén már vért köpködve ment a sarokba. Egészen a tizedik menetig nagy küzdelem volt, ám szinte minden esetben Tunney volt, aki jobban jött ki az adok kapokból. Tunney sikeresen kikerülte a bajnok ütéseit és folyton mozgásra kényszeríttette azt, ami az egész mérkőzésen nagyon zavarta Dempsey-t aki, a negyedik menetben beszedett balhorog után, a tizedik végére már a bal szemére szinte semmit sem látott. Dempsey mindent megpróbált a tizedik menetben, de már nem tudta megfordítani a mérkőzést, sőt Tunney még nagyobb verést mért a bajnokra. Az egész meneten keresztül ütötte, majd a kötélnek szorítva testen és állon is többször eltalálta. Dempsey aki képtelen volt már a védekezésre is, csak a köteleknek köszönhette, hogy nem esett össze. A gong megszólalt és Dempsey ingatag lábakon elindult a sarokba. Az arca véres volt a szeme alatt nagy vágás tátongott, és az álla is nagyon csúnyán nézett ki.

Egyértelmű volt, hogy a "Mannassa-i Marcangoló" vereséget szenvedett. A tömeg zúgolódott, az eső pedig még mindig szakadt, mintha magát Dempsey-t siratnák az égiek is. A bajnokra nem lehetett ráismerni, az a világ amiben élt, és amiben az őrjöngő tömeg, a legyőzhetetlennek látszó harcos történetétét tovább gombolyíthatta volna, egy szempillantás alatt szertefoszlott. A népbálvány és fantasztikus egyéniség, az egyszerű Manassa-i bányász elbukott.

 

Gene Tunney és Jack Dempsey

Dempsey a meccs után sportemberhez méltóan elismerte, hogy Tunney jobb volt. Amikor a felesége megkérdezte tőle, hogy mért kaptál ki, röviden a máig sokak fülébe csengő pár szóval válaszolt: "Drágám, elfelejtettem elhajolni". Közel egy éven keresztül nem mérkőzött senkivel, csak a Tunney elleni visszavágó járt minden gondolatában. De ahhoz, hogy kihívhassa a bajnokot előtte meg kellett mérkőznie Jack Sharkey-val. Sharkey nem jelentett komoly veszélyt Dempsey számára. Hét meneten keresztül végig fölényben volt, majd egy balhoroggal padlóra küldte ellenfelét, aki nem tudta folytatni a küzdelmet. A mérkőzés után ugyan sokan megjegyezték, hogy a győzelmet jelentő ütés mély volt, de ezt később már senki sem boncolgatta. Következhetett a visszavágó 1927. szeptember 22-én Chicago-ban. Több mint 104 ezer néző előtt megrendezett esemény ismét rekordot döntött, a maga 2,65 millió dolláros összbevételével. Egyes állítások szerint Dempsey ezért a mérkőzésért 710 ezer dollárt kapott, míg az elsőn 450 ezer dollár ütötte a markát. De Tunney sem panaszkodhatott, a maga 900 ezer dollárjával, míg a cím elhódításáért 200-et rakott zsebre. Dempsey-en látszott, hogy sokkal felkészültebb, mint az első meccsen, de a végén ez mégis kevésnek bizonyult. Már nyoma sem volt a dühöngő és mindent elsöprő Manassa-i gladiátornak. Dempsey megfontolt és eltökélt volt. Ezen a mérkőzésen már jóval többször eltalálta Tunney-t, és a találkozó képe sem volt már olyan egyhangú, a rajongók egész végig kiegyenlített küzdelmet láthattak.

A mérkőzést felváltva irányították, de a tisztább találatok nagyobb hányadát Tunney-nak sikerült bevinnie és ezzel sorra nyerte a meneteket.


De a hetedik menetben a megközelítőleg 60 millió ember hallotta a rádióbemondó ordítását az éteren keresztül, mikor Tunney a földre került. Dempsey egy irtózatos erejű balhoroggal eltalálta a bajnokot, majd a követő balegyenes a köteleknek repítette a Tunney-t. A harmadik, és végzetes ütés ismét egy állcsúcson ért balhorog volt. Tunney elterülve és magatehetetlenül feküdt a ring padlóján, Dempsey pedig a 100 ezer ember üvöltő hangorkánja közepette, a bajnok mellett várta, hogy az fölálljon. De amint azt a mérkőzés előtt pár évvel már bevezették az ellentétes sarokba kellett volna mennie, de mivel ezt nem tette meg a bíró átvezette, és ezzel Tunney értékes másodperceket nyert. Dempsey-nek szokása volt, hogy a leütés után közvetlen az ellenfél mellett maradt, hogy ha az feláll, akkor azonnal lerohanhassa. De most ez a harciasság okozta a vesztét. Ugyanis Barry bíró felszólította, hogy menjen a semleges sarokba, de Dempsey kijelentette, hogy Ő bizony nem megy. Végül is sikerült a Dempsey-t rendre inteni, de eddigre már a helyett, hogy hatnál járna, még csak egyet mondott Barry bíró. Tunney a padlón ült, és teljesen kábult volt. A kilencedikre mégis sikerült valahogyan összeszednie magát és folytatni tudta a küzdelmet. Az a 14 másodperc, amit Tunney a padlón töltött örök vita a boksztörténelemben. Akik közvetlen a ring mellett ültek, azok állították, hogy a bajnok nem volt olyan állapotban, hogy fel tudott volna időben állni, tehát gyakorlatilag Dempsey megnyerte ezt a mérkőzést.
Az utolsó menetekben Tunney ismét magára talált, és visszavette az irányítást. És végül többségi döntéssel megtartotta az övet. Tunney elismerte, hogy nem emlékezett rá, amikor Barry bíró Dempsey-t az ellenkező sarokba terelte, mert kábult volt, mindamellett később maga Dempsey is belátta, hogy sokba került, hogy nem tartotta be a szabályokat.

Dempsey a mérkőzés után soha többé nem húzott kesztyűt.

Jack Dempsey úgy vonult be az amerikai történelembe, mint a valaha élt legnagyobb harcos, akit a föld a hátán hordott. Elcsépelt jelző, hogy félelmetes harcos, de aki Willard-ot, vagy Firpo-t két menet alatt letudta győzni, az igazán megérdemli, hogy ilyen jelzőkkel méltassuk nagyságát. Dempsey a 20-ik század bokszolói között előkelő helyet érdemel. Ő volt az az ember aki, ahogyan a mesékben lenni szokott, a poros kisvárosból felemelkedve eljutott egészen a csillagokig. Nevét szinte az egész világon ismerték. Számtalan könyv és írás jelent meg róla, és a mai napig nem feledik sehol a földkerekségen. Ám nem szakadt el teljesen a boksztól, ugyanis mérkőzéseket szervezett, amelyeken ő maga bíróként vett részt. Időközben elvált feleségétől, és szinte minden vagyonát elvesztette üzérkedéseivel. A második világháborúban a parti őrség parancsnokaként vett részt. A háború befejeztével nyitott egy igen népszerű éttermet New Yorkban, ahol többek között gyakori vendég volt maga Max Schmeling is. Dempsey 1983. május 31-én halt meg.


"Minden verejtékszagú, a rajongók sikítanak az apró helyiségben. Két egymásba kapaszkodó bokszoló kétségbeesetten próbálja kihasználni ellenfele legkisebb hibáját. A küzdelem kettejük között egyre csak fokozódik. Az ellenfél már kezd fáradni. A félelem kezd kiülni az arcára, ahogyan Dempsey száguldó ökle egyre és egyre közelebb ér. A szemek lassan összezáródnak, mert tudják, hogy egy erős és vad ütés következik. Az ellenfél teste megremeg, s a földre rogy, és füleiben már csak a tömeg eltorzult hangja vísszhangzik. Győzött Dempsey! Így történt ez mindenkivel, aki a 20-as években szembenézett a félelmetes és legyőzhetetlen Jack Dempsey-el."

 

 

 

 


A Broughton által létrehozott szabályok egész Angliában érvényesek voltak, csupán kisebb módosítások voltak 1838-ig, amikor a Pugilistic Society (1814-ben alapították) kifejlesztette a London Prize Ring Rules-t, amely módosította a szabályokat. A ring oldalai a 3 lábnyi hosszúságról 24 lábra módosult, melyet 2 kötél vett körül. A leütés a menet végét jelentette, és a 30 másodperces szünetet követően 8 másodpercet biztosították a padlózó versenyzőnek, hogy önerejéből a ringbe tudjon lépni.

 

 

 

 

 

 

Muhammad Ali az élő legenda!!

 

Nem tudom Önök hogy vannak ezzel a névvel. Nekem ha valaki azt mondja kosárlabda, akkor Michael Jordan; ha azt hallom jégkorong, akkor Wayne Gretzky; a fociról Pelé vagy Maradona; de ha bokszról van szó, szerintem majdnem mindenkinek ez a vév ugrik be először.

Nehézsúlyú világbajnok 1964-től 1967-ig, 1974-től 1978-ig, és 1978-tól 1979-ig.

Muhammad Ali nem csak a legnagyobb profi bokszoló aki valaha is szorítóba lépett, ő minden idők legnagyobb sportoló személyisége is. Ismertebb, mint a világ politikusai együttvéve. Gyerekkorában folyton arról álmodozott, hogy híres nagy ember lesz belőle, és ezt be is váltotta. Azt mondta: egy magamfajta szegény fekete amerikainak egyetlen esélye a jó testi adottság. Ezt ő nagyon jól kamatoztatta egész élete során. Rendkívüli ismertségét természetesen sportolói pályafutásának köszönheti.

Félnehézsúlyú olimpiai győzelemét Rómában gyűjtötte be (1964). Ali nagyon fiatalon kezdte hivatásos karrierét. Első megmérettetése 1960-ban Tunney Hunsaker ellen volt. Majd 20 egymás utáni győzelmét követően, az első címmérkőzésén a legyőzhetetlennek tartott Sonny Liston felett aratott (TKO7) győzelmével beírta magát a boksz történelembe, mint a legfiatalabb nehézsúlyú világbajnok. (1964, 22 évesen). Ezzel a WBA és WBC nehézsúlyú övét is ő birtokolta. Egy évvel később ismét legyőzte Sonny-t, ezzel is bizonyítva mennyire kiváló öklöző.

Kinshasai / Zaire -ban szenzációs KO győzelmet aratott a címvédő George Foreman ellen, ezáltal második alkalommal lett vitathatatlan bajnok. A 78-as visszavágón Leon Spinks ellen pontozással megnyert mérkőzésével ő az első, aki háromszor nyerte el a nehézsúly koronáját.

Halálos pontosságú - meccseinek végkimenetelével kapcsolatos - jóslatai megdöbbentet



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 1
Heti: 18
Havi: 50
Össz.: 10 298

Látogatottság növelés
Oldal: Boxtörténelem
Balatonfüredi Ökölvívó club - © 2008 - 2024 - boc.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat